HOME PAGE HOME PAGE HOME PAGE ENGLISHSLOVENSKYČESKY
 
Pátek 19.04.2024
FS PÚČIK
Folklorní soubor PÚČIK
Historie souboru
Kde nás najdete
Repertoár souboru
Cimbálová muzika
Aktuality a zprávy
Kalendář akcí
Fotogalerie
KONTAKTY
Napište nám



FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY

SDRUŽENÍ PŘÁTEL FOLKLORU

Ohlasy na 10. Národní krojový ples v mediích

OHLASY NA 10. NÁRODNÍ PLES V MÉDIÍCH.
Publicita o jubilejním plese byla v letošním roce skutečně velká. Před zahájením informovaly o přípravách plesu, účasti souborů, programu celostátní i regionální deníky, Český rozhlas, Rádio Proglas, DTA, Rádio vysočina, Česká televize i další média. O průběhu 10. plesu vysílal zprávy Český rozhlas, Rádio Vysočina, DTA, v pondělních vydáních deníků vyšla řada fotografií a zajímavých informací. Z některých jsme vybrali následující články.
Horácko předvedlo cechovní tance
6.2.2007 Jihlavské listy
Krojovaný ples 2007 je již historií. Letošní 10. jubilejní ročník ve znamení Horácka zaznamenal v sobotu zcela rekordní počet 1700 návštěvníků a díky choreografii si jej budou lidé dlouho pamatovat. Kdo si myslel, že chudé Horácko oproti jiným folklorně bohatým oblastem nemá co nabídnout, se mýlil. Pořadatelé letos nabídli originální program zdejších řemeslnických písniček a tanců, které strhly publikum ke zpěvu. Ples byl i retrospektivou všech předchozích ročníků, takže k vidění byl taneční souboj slováckých verbuňkářů s odzemkáři z Valašska i vynikající výkony tanečních souborů z Čech a Moravy. Náladu blízkého Masopustu připomněly maškary ze Studnic.
Ples patřil Horácku.
5.2.2007 Právo
text uvedený u foto: V pořadí desátý, jubilejní Národní krojový ples hostil o víkendu Žďár nad Sázavou. Do města se sjelo přes pět set účastníků v národních krojích. Obléci se stylově neváhala ani místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Miroslava Němcová (ODS) spolu se svými stranickými kolegy, hejtmany krajů Vysočina Milošem Vystrčilem a Jihočeského Janem Zahradníkem.
Národnímu krojovému plesu kralovalo Horácko
5.2.2007 Jihlavský deník
Ve Žďáru nad Sázavou předvedly svoje umění desítky souborů
Žďár Nadýchané koláče všech tvarů, chutí a velikostí, valašské frgále, domácí špek, uzené, medovina, moravské víno, slivovice či pivo. To všechno mizelo v žaludcích návštěvníků jubilejního 10. Národního krojového plesu ve žďárském domě kultury poté, co se mezi stoly v sále pustily desítky krojovaných zástupců všech částí republiky.
"Přece to všechno nepovezeme zase zpátky, jen ochutnejte", smála se "panímáma" v jihočeském kroji a nabízela hostům svatební koláčky.
Desítky folklorních souborů zaplnily parket, aby společně s ostatními sledovaly předávání pomyslné štafety vedení plesu, kterou od Jihočechů, kralujícím akci loni, převzali zástupci kraje Vysočina, tedy Horácka. A tak uprostřed sálu převzal krojovaný vysočinský hejtman Miloš Vystrčil sud budějovického Budvaru od hejtmana kraje Jihočeského Jana Zahradníka. "Tak tady to je, Miloši," byl stručný zástupce Jihočechů před přípitkem pivem i slivovicí. Horácké soubory zahájily ples předtančením několika lidových tanců. Hlavní program s názvem Horácko se představuje byl vystavěn na ukázkách nejrůznějších řemeslnických tanců.
Tanečníky na parketu kromě muzik a souborů provázela hasičská dechovka Božejáci z Pelhřimovska, která byla založena před více než stovkou let, ale také vojenský umělecký soubor Ondráš.
Po vystoupeních předvedených jednotlivými soubory se do tance pustili i ostatní návštěvníci plesu a tančili a bavili se až do časných ranních hodin.
"Moc se mi tu líbí, jsem tu letos poprvé. Jenom kdyby se ten sál dal nějak nafouknout, připadá mi, že je tady na tolik lidí trochu málo místa," prohlásila Jana Okrouhlicová z Polné.
Národní krojový ples který podle předsedy Folklorního sdružení ČR Zdeňka Pšenici v Evropě svým rozsahem nemá obdoby, tak zahájil letošní folklorní sezonu v Česku.
Pro příští rok předá Horácko pomyslnou štafetu Slezanům.
Horácký folklor? Hosté z ciziny žasli
5.2.2007 Mladá fronta DNES, Petra Marková
Nadšeně hodnotili návštěvníci jubilejní Desátý národní krojový ples, který v sobotu večer hostil žďárský dům kultury

Žďár V superlativech popisovali návštěvníci jubilejní Desátý národní krojový ples, který v sobotu večer hostil Dům kultury ve Žďáru nad Sázavou.
Akce, která zahájila letošní folklorní sezonu v Česku a jež bývá tradičně díky obrovské účasti krojovaných tanečníků pastvou pro oči, ohromila hosty ze zahraničních a VIP delegací, ovšem příjemně překvapila i domácí.
Pochvalu sklidila především prezentace Horácka, jemuž byl letošní bál zasvěcen.
"Ples byl výjimečný nejen tím, že byl jubilejní, ale i atmosférou, která vznikla. Představil totiž Horácko, a všichni domácí byli dojati. Představení provázel nepřetržitý potlesk," poznamenala Miroslava Němcová, žďárská politička a místopředsedkyně poslanecké sněmovny, jež na ples tradičně chodí v kroji.
"Je to telčský kroj, půjčují mi ho známí z folklorního sdružení. Naše rodina kroj nevlastní," dodala Němcová. V kroji tančívá i místostarostka Žďáru Dagmar Zvěřinová. Naopak poprvé starodávný oděv oblékli hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil a žďárský starosta Jaromír Brychta. "Jak jim kroje padly? Jak se v tom bránili chodit, nakonec zjistili, že kroje jsou velmi stylové. Pochvalovali si je," poznamenala s úsměvem Zvěřinová.
"Kroj horácký je prostší než třeba ten z Hané, ale o to vzdušnější a prodyšnější. Krásně se mi v něm pohybovalo a dýchalo, je lepší než oblek s kravatou. Říkali jsme si s hejtmanem, že budeme asi každý rok chodit na plesw v kroji," potvrdil Brychta, který přišel v kroji zapůjčeném ze žďárského folklorního souboru Studánka, holínky si půjčil z Telče.
I vedení žďárské radnice pochválilo prezentaci Horácka. "Skvělý byl nápad představit ho v duchu řemesel, bylo to i vtipné. Ples se vyvedl, někteří zahraniční hosté navíc poprvé viděli takovou plejádu krojů," dodala Zvěřinová.
Ještě v neděli provázela velvyslankyni z Číny po Zelené hoře. Krojový ples ve Žďáru bývá i příležitostí pro nekonfrontační setkání domácích politiků.
"Politické postoje se tu obrušují. Všichni spolu popíjí a tančí, nikdo se politikou moc nezaobírá," popsala místostarostka.
Ples přilákal na patnáct set lidí, přes sedm set účastníků a účinkujících bylo v kroji. Mezi hosty byli folkloristé ze zahraničí, zástupci ambasád i české politické scény. "Škoda jen, že nebývá více vstupenek pro lidi ze Žďáru a okolí," posteskl si Brychta. "Říkali jsme, že desátý ročník bude nejlepší, a dopadl skvěle. Horácko mělo obrovský úspěch, soubory představily kraj celému světu. Velmi pozitivní roli sehrálo i město Žďár," pochvaloval si předseda Folklorního sdružení České republiky Zdeněk Pšenica.Ž
Mezi 1 500 návštěvníky byly i Rusky
5.2.2007 Mladá fronta DNES
Region Horácka představili tanečníci patnácti domácích folklorních souborů v sobotu na jubilejním desátém Národním krojovém plese ve Žďáru nad Sázavou.
Horácko sklidilo obdiv domácích hostů i zahraničních delegací, které se do Žďáru sjely z deseti zemí světa (na snímku jsou dívky z Ruska). Patnácti stovkám návštěvníků se představil také slovácký verbuňk, který byl v roce 2005 zapsán do seznamu památek UNESCO.
Na Národním krojovaném plese zahrál i dudák z Vysočiny
3.2.2007 Zpravodajství ČTK, str. 00, dji mix
Na Národním krojovém plese ve Žďáru nad Sázavou dnes reprezentoval Horácko mimo jiné i jediný aktivně hrající dudák z Vysočiny. Devětašedesátiletý František Zajíc z Pacova na tento hudební nástroj hraje už 55 let, téměř 40 let s místním národopisným souborem Stražišťan. Z toho pětatřicet let hraje na dudy z Konrádyho domažlické dílny.

Horácké soubory zahájily ples předtančením několika lidových tanců. Hlavní program s názvem Horácko se představuje byl vystavěn na ukázkách řemeslnických tanců. Tanečníky na parketu kromě muzik a souborů provázela hasičská dechovka Božejáci z Pelhřimovska, která byla založena před více než stovkou let, ale také vojenský umělecký soubor Ondráš. Kromě hlavního sálu ples probíhal i v ostatních prostorách domu kultury.

Českomoravskou vrchovinu na plese reprezentovalo 15 národopisných souborů a muzik od Velké Bíteše po Pacovsko, od Třebíče po Hlinsko. Vystoupili také muzikanti, zpěváci a tanečníci několika souborů ze Slezska. Přijeli i hosté ze zahraničí. Mezi několika stovkami tanečníků v krojích byli i hejtmani Vysočiny a Jihočeského kraje Miloš Vystrčil a Jan Zahradník nebo bývalý hejtman Vysočiny a nyní prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal.

Součástí plesu byla výstava dokumentů z uplynulých ročníků na Staré radnici. Hlavním organizátorem plesu je Folklorní sdružení ČR, které ročně spolupořádá 55 festivalů a lidových slavností. Od roku 1990 sjednocuje zhruba 14.000 členů ve 412 souborech, a tím je největším kulturním spolkem v Česku.

Zaslal: Dušan Macháček

Národní krojový ples
Muzika Stražišťanu Pacov s jediným horáckým dudákem, panem Františkem Zajícem.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Národní krojový ples
Zveřejněno 08.02.2007 v 22:35 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLOR A TRADICE
Etnografický region
Etnografický subregion
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
FOLKLORNÍ AKCE V KRAJI
Aktuality a zprávy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář akcí v kraji